Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Styl dowolny – ilość cykli i dystans pokonany w jednym cyklu – nowy film Effortless Swimming.
Data dodania: 06-04-2014
Dzięki uprzejmości Brentona Forda – australijskiego trenera pływania, zamieszczamy kolejny film z cyklu Effortless Swimming „Stroke Count and Distance Per Stroke”. Ten odcinek poświęcony jest dwóm parametrom w stylu dowolnym: ilość cykli i dystans w jednym cyklu. Brenton wyjaśnia, że liczenie cykli pracy ramion i koncentrowanie się na utrzymaniu tej samej ilości cykli przy pokonywaniu kolejnych basenów dla różnych dystansów poprawia efektywność naszego pływania. Brenton zaleca ćwiczenie, które polega ma przepłynięciu 50 metrów (w tym przypadku 1 basen) spokojnym relaksującym tempem i policzenie ile cykli ramion zostanie wykonanych na pokonanie jednego basenu. Następnie zaleca przepłynięcie od 10 do 20 razy dystansu 100m z 20 sekundowym odpoczynkiem pomiędzy kolejnym setkami. W ćwiczeniu należy się skupić na tym aby utrzymać dokładnie taką samą ilość cykli na jeden basen, jaką osiągnęliśmy na pierwszej kontrolnej 50. Ważne, aby po nawrotach po każdym basenie wykonywać również taką samą ilość ruchów nogami. Najprawdopodobniej w okolicach połowy zaplanowanego dystansu pojawi się zmęczenie i coraz trudniej będzie utrzymać pierwotną ilość cykli na basen. Chodzi więc o to, aby być w stanie utrzymywać założoną ilość cykli na basen na całym pokonywanym dystansie. Gdy osiągniemy poziom, w którym będziemy w stanie utrzymać dobry i mocny chwyt wody od początku do końca dystansu czasy osiągane na 50. i 100. ulegną znacznej poprawie. Panowanie nad ilością cykli przekłada się wprost na odległość, jaką można pokonać w jednym cyklu. Ilość cykli jaka potrzebna jest na pokonanie basenu jest cechą indywidualną każdego pływaka i zależy od wielu zmiennych. Nie jest istotne, aby porównywać własne parametry z tymi osiąganymi przez innych. Należy się skupić na sobie z starać się pokonywać basen z jak najmniejszą ilością cykli. Nie należy na siłę wydłużać kroku pływackiego, ponieważ istotne jest również zachowanie rytmu. Praca nad utrzymaniem ilości cykli i dystansu w jednym cyklu sprawia, że potrafimy pokonywać zaplanowany dystans z założoną ilością cykli. Dzięki temu czasy na 50., 100. i 200. metrów poprawiają się.
Doskonałym narzędziem, które za pływającego policzy ilość cykli są zegarki PoolMate. Podstawowy model PoolMate zlicza średnią ilość cykli, jaką wykonaliśmy na pokonanie każdego z zapisanych dystansów. Modele PoolMate Live i PoolMate HR umożliwiają analizę ilości cykli i odległości na cykl dla każdego z przepłyniętych basenów, dając tym samym możliwość szczegółowego analizowanie zapisanego treningu.